A Metropolis publikációs és etikai szabályzata
A Metropolis a film-, mozgókép- és a tágan értelmezett kultúratudományok köréből közöl eredeti, önálló szaktanulmányokat, illetve azok magyar nyelvű fordításait. Célkitűzésünk a magyar nyelvű filmtudományi szakirodalom bővítése, új kutatási eredmények publikálása, régebbi és kurrens nemzetközi tanulmányok magyar nyelven való megjelentetése. A diszciplináris kereteket rugalmasan és tágan értelmezve a tudományos és kulturális dialógus, valamint a kutatási eredmények hozzáférhetővé tételének szabadsága kitüntetetten fontos számunkra. Ennek jegyében várunk és publikálunk írásokat, tanulmányokat a film- és társtudományok széles köréből, a lehetséges elemzési és vizsgálati perspektívák gazdagságát és változatosságát kiemelten kezelve.
A publikálásra benyújtott tanulmányoknak eredetinek kell lenniük és be kell tartaniuk a tudományetika szabályait, valamint a kiadói normákat. Ha egy kézirat a benyújtás pillanatában máshol elbírálás alatt áll, vagy máshol (más folyóiratban, kötetben) már megjelent vagy egyéb módon közölték, arról a szerző(k)nek előzetesen informálniuk kell a szerkesztőket.
A kéziratok benyújtásának rendje
1. Formai követelmények: A kéziratokat elektronikus formában kell benyújtani, betűméretet és egyéb alapvető formai kritériumokat illető megkötés nincsen.
2. A kéziratok hossza: A tanulmányok terjedelme lehetőség szerint 5.000 és 10.000 szó közötti lehet, beleértve a jegyzeteket és a bibliográfiát is. Ideális esetben a szöveg 6.000-8.000 szó közötti terjedelmű legyen. Rövidebb szövegeket, kritikákat és recenziókat is elfogadunk, adott esetben a weblapon való megjelentetésre.
3. Stílus és hivatkozás: A hivatkozás formai elvárásairól bővebben lásd a lapban és a honlapon közölt, a szerkesztők által megadott irányelveket. (https:www.metropolis.org.hu/a-metropolis-hivatkozasi-rendje-2)
4. Nyelvi követelmények: A folyóirat a kéziratokat magyar és angol nyelven is elfogadja. Az angol nyelvű tanulmányoknál kiemelt figyelmet kell fordítani a nyelvhelyességre. Az angol nyelvű kéziratok elbírálása során előnyt jelent, ha a szöveg igazoltan átesett anyanyelvi lektoráláson.
5. Absztrakt: A nyomtatott folyóiratban való megjelentetés szándékával leadott minden tanulmányhoz kérjük, hogy a szerző(k) hozzávetőleg 1000−1500 leütés közötti terjedelmű, angol nyelvű összefoglalót (absztraktot) is mellékeljenek. (Kritikák esetében az absztrakt nem szükséges.)
6. Illusztrációk: A kézirat leadásakor kérjük feltüntetni a lehetséges illusztrációk listáját. Illusztrációk esetében a szerzőket kérjük a jogtiszta megoldások alkalmazására, a jogtulajdonosok feltüntetésére.
7. Affiliáció: A szövegek leadásakor, amennyiben lehetséges és rendelkezésre áll, kérjük feltüntetni a szerző(k) intézményét/munkahelyét, illetve (hivatalos) email elérhetőségét. Kérjük továbbá, hogy amennyiben az adott szerző rendelkezik ORCID azonosítóval, akkor azt is tüntesse fel a kéziraton az affiliáció és a hivatalos email címe mellett.
A Metropolis szerkesztési folyamata
A folyóirat szerkesztősége minden publikálásra érkezett kéziratot megvizsgál a fent összefoglalt követelmények és célkitűzések jegyében. A publikálásról első körben a lapszám szerkesztője, illetve, a szerkesztő előterjesztése alapján a szerkesztőség hoz döntést, adott esetben anonim lektori vélemények (bírálatok) eredménye alapján. A szerkesztő a fent leírt szempontok alapján vizsgálja meg a kéziratot. Minden egyes kéziratot legalább két szerkesztő vizsgál meg a megjelentetési szempontrendszer alapján. Az ellenőrzés során plágiumkereső szoftver alkalmazására is sor kerülhet. A megjelentetés érdekében a szerzők kötelesek a szerkesztővel egyeztetett határidőre, a bírálói véleményeknek megfelelően javítani, kiegészíteni vagy átdolgozni kéziratukat.
A Metropolis etikai irányelvei
1. Eredetiség: A beküldött kéziratoknak eredetinek kell lenniük.
2. Megalapozottság, jogtisztaság: A kéziratok szerzője felel a leadott szöveg eredetiségéért, az esetleges tévedésekért, valamint felelősséget vállal a tartalom és a következtetések megalapozottságáért, a tartalom jogtisztaságáért.
3. Plágium: A plágium semmilyen formában nem megengedett. Plágium észlelése esetén a kézirat azonnal visszautasításra kerül.
4. MI használata: A publikálásra leadott szövegek szerzőjének szerkesztői kérésre közölnie és dokumentálnia kell, hogy milyen céllal és miként használt munkájában MI alapú alkalmazásokat, és a szövegnek milyen részei származnak ilyen forrásból.
5. Társszerzőség: Minden közreműködő szerzőt fel kell tüntetni, akik érdemben hozzájárultak a tanulmány elkészítéséhez és az annak alapját nyújtó kutatáshoz.
6. Kutatási etika: Amennyiben a tanulmány empirikus kutatást tartalmaz, a szerzőknek be kell tartaniuk az etikai előírásokat, különösen az adatgyűjtés és az alanyokkal való bánásmód során.
5. Átláthatóság és pénzügyi támogatás: A szerkesztőség kérésére a szerzők kötelesek nyilatkozni arról, ha a kutatás anyagi támogatásban részesült, illetve bármilyen érdekkonfliktus fennállása esetén.
A szerkesztőség fenntartja a jogot, hogy a szabályzatot időről időre módosítsa. A szerzők kötelesek a legfrissebb szabályzatnak megfelelően eljárni. Az esetleges változásokról a folyóirat értesítést küld.
Budapest, 2024. március 1.